Poza zabiegami mechanicznymi poprawiającymi strukturę gleby, istotnym elementem jest nawożenie przedsiewne, które powinno być dostosowane do potrzeb planowanej rośliny uprawnej, uwzględniając zasobność gleby oraz przedplon.
Po pierwsze prawidłowy odczyn
W pierwszej kolejności należy zadbać o uregulowane pH gleby. Pamiętajmy, że jest to podstawowy warunek, aby nawożenie mogło być efektywne. Dzięki temu nie zmniejszamy pojemności kompleksu sorpcyjnego, a rośliny mogą swobodnie pobierać jony z roztworu glebowego.
Nowoczesne podejście do tradycyjnego nawożenia
Rezygnacja przy nawożeniu przedsiewnym z nawozu NPK, na rzecz fosforu i potasu aplikowanego osobno, ma swoje uzasadnienie ze względu na zapotrzebowanie roślin na poszczególne pierwiastki. W nawozie NPK mamy z góry ustaloną proporcję pomiędzy fosforem, a potasem. Ze względu na zasobność różnych stanowisk, jak i potrzeby roślin, proporcja ta nie zawsze jest odpowiednia, co naraża plantatora na niepotrzebne koszty. Nawożąc oziminy zawierającym potas Elplonem Sprint oraz nawozem NP możemy precyzyjnie dostosować ilość tych makroelementów, przez co rośliny otrzymają właściwą ilość fosforu i potasu, a rolnik nie poniesie niepotrzebnych kosztów.
Makroelementy – nie tylko NPK
Jesienią oziminy przygotowują się do zimowego spoczynku, dlatego należy dostarczyć im niezbędne pierwiastki, tworząc fundamenty plonu. Potas, poprzez obniżenie punktu zamarzania soku komórkowego, przygotowuje rośliny na stres, jakim jest niska temperatura. Co więcej, pobudza działanie enzymów odpowiedzialnych za syntezę związków fenolowych, które chronią roślinę przed infekcją patogenów.
Chcąc całościowo wzmocnić roślinę, nie możemy zapominać o innych istotnych makroelementach. Siarka nie tylko tworzy przestrzenne struktury białek, bierze udział w przyswajaniu azotu, ale również stymuluje reakcje obronne roślin na ataki patogenów. Z kolei wapń ma właściwości odkwaszające glebę, ale także jest budulcem ścian komórkowych roślin. Chroni więc komórki przed stresami biotycznymi i abiotycznymi oraz wpływa na pobieranie azotu z gleby. Magnez jest natomiast istotnym elementem chlorofilu – jony Mg2+ aktywnie biorą udział w transporcie asymilatów. Natomiast sód wspomaga roślinę w utrzymaniu prawidłowej równowagi jonowej, dbając o utrzymanie turgoru komórek.
Wybierając Elplon Sprint, który dzięki innowacyjnej formule wykazuje wydłużony okres dostępności siarki (aż 50 dni), doskonale dopasujemy nawożenie do aktualnie panujących warunków. Zarówno ekonomicznie, ograniczając nawożenie poszczególnymi poziomami do racjonalnego poziomu, jak i strategicznie – zapobiegamy stresom żywieniowym roślin, które występują coraz częściej przez wydłużone okresy wegetacji (ciepłe i krótkie zimy).
Elplon Sprint jest pierwszym w Polsce granulowanym nawozem wyprodukowanym z naturalnego minerału o dobrych wartościach odżywczych – polihalitu. Ten unikatowy surowiec pozwala na dostarczenie substancji odżywczych roślinom przez dłuższy okres – zgodnie z zapotrzebowaniem i tempem rozwoju. Jest przy tym bezpieczny dla roślin i mikrobiomu gleby – wykazuje wielokrotnie niższy poziom szkodliwych chlorków niż tradycyjny nawóz potasowy (60%). Ma również neutralne pH i – co ważne – w odróżnieniu od większości nawozów siarkowych, nie obniża odczynu gleby. Dobierając nawożenie jesienne pod uprawy ozimin, należy postawić na bezpieczeństwo upraw i roztropnie wybrać typ nawożenia. Nikt z nas nie chce wiosną zaobserwować na polu negatywnych skutków niedoborów, czy osłabienia roślin.