Jesień, z jej wilgotnymi warunkami atmosferycznymi, stanowi okres szczególnego ryzyka dla uprawy zbóż. Początkowe fazy rozwojowe, w tym czas krzewienia, są bowiem istotne dla powstawania mocnych pędów, które mogą przesądzać o dobrym plonie lub jego braku. Świadomość ryzyka związanego z chorobami grzybowymi i skuteczne środki zaradcze są kluczowe dla ochrony plonów i utrzymania stabilności produkcji zbożowej.
Jednym z głównych sprawców jesiennych infekcji jest grzyb Fusarium, który atakuje wszystkie gatunki zbóż. Wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi tego patogenu, zwłaszcza jeśli połączone są z wysokimi temperaturami. W 2023 roku taki przebieg pogody obserwowaliśmy w całym kraju praktycznie do połowy listopada.
Jesienne choroby zbóż
Mocno wyrośnięte plantacje zbóż ozimych są także podatne w okresie jesiennym na porażenie mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, septoriozą czy rdzą brunatną. Ich inkubacja często zaczyna się o tej porze roku i przy wczesnowiosennych zabiegach należy wziąć pod uwagę strategię interwencyjną w zabezpieczaniu plantacji.
Aby minimalizować ryzyko infekcji grzybowych, rolnicy muszą podejmować odpowiednie środki zaradcze. Pierwszym krokiem jest zastosowanie odmian odpornych na konkretne choroby grzybowe oraz wykonywanie wiosną zabiegów zwalczających szerokie spektrum chorób. Takim rozwiązaniem jest pakiet Areapak Netan.
Zapobieganie chorobom zbóż
Warto zwrócić uwagę na warunki pogodowe i monitorować rośliny pod kątem pierwszych objawów infekcji. Szybka reakcja na potencjalne zagrożenia może pomóc w zminimalizowaniu szkód i utrzymaniu wydajności upraw. Wprawdzie nie ma w Polsce zarejestrowanych fungicydów nalistnych przeznaczonych do stosowania jesienią, ale z pomocą mogą przyjść dobre zaprawy i środki biologiczne. Warto też pamiętać, że płodozmian, przykładanie uwagi do rozkładu resztek pożniwnych i unikanie zbyt gęstego siewu mogą pomóc w ograniczeniu występowania patogenów.
Choć presja patogenów w tym sezonie może rzeczywiście być intensywna, to jednak regularna obserwacja plantacji i postępowanie zgodnie z zaleceniami doradców agrotechnicznych jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę i pozwoli uzyskać satysfakcjonujący plon.