www.elvita.com.pl

Jak zapewnić rzepakowi udane zimowanie? Sprawdź jesienne metody regulacji

Jak zapewnić rzepakowi udane zimowanie? Sprawdź jesienne metody regulacji

Brak tego zabiegu jesienią może skutkować słabo rozwiniętym systemem korzeniowym, niewystarczającym zawiązaniem pędów bocznych i zbyt delikatną szyjką korzeniową, co naraża rośliny na osłabienie zdolności zimowania. Dowiedz się, dlaczego jesienna regulacja rzepaku jest kluczowa dla jego przetrwania i jak zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu przed nadejściem mrozów.


Dlaczego jesienna regulacja rzepaku jest niezbędna?


Optymalny rozwój rozety to fundament zdrowej rośliny. Rzepak potrzebuje jesienią około 70-80 dni wegetacji w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza. Prawidłowo wykształcona roślina powinna wytworzyć od 8 do 12 liści, grubą szyjkę korzeniową o średnicy około 1 cm, a także nisko osadzony pąk wierzchołkowy, który nie powinien wystawać ponad szyjkę korzeniową więcej niż 4-5 mm.

Kluczowym aspektem w rzepaku jest jego system korzeniowy. Rzepak charakteryzuje się palowym korzeniem, sięgającym do głębokości nawet 3 m. Z czego jesienią powinien osiągnąć głębokość co najmniej 25 cm. Zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy pełni wiele funkcji w roślinie, między innymi dostarcza wodę i składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju. Pozwala na dobre przezimowanie oraz ułatwia wznowienie wegetacji wiosną.

Optymalny rozwój jesienny rozety liściowej również będzie miał ogromny wpływ na przyszły plon. Odpowiednio duża powierzchnia liści pozwala na efektywny proces asymilacyji, zapewniając lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, które wspomogą dobry start wiosenny.

Dodatkowo, dobrze rozwinięta rozeta rzepaku w okresie jesiennym to również większa liczba zalążków pędów bocznych, które wiosną będą podstawą do zawiązywania wysoce plonotwórczych łuszczyn. Dlatego tak istotnym zabiegiem jest jesienna regulacja rzepaku, stymulująca obniżenie stożka wzrostu, zawiązywanie pędów bocznych oraz rozbudowę systemu korzeniowego. 

Wszystkie te czynniki wpływają na prawidłowe przezimowanie roślin. Tak zabezpieczone rośliny lepiej znoszą warunki stresowe, takie jak niskie temperatury przy braku okrywy śnieżnej. Uzyskanie dobrej architektury roślin rzepaku jesienią pozwoli na minimalizację zagrożeń związanych z pełzającą wegetacją okresu zimowego.


Ochrona przed chorobami – dodatkowy atut regulacji jesiennej


Jesienią rośliny będące w początkowych fazach wzrostu są szczególnie narażone na infekcje grzybowe mogące przyczynić się do obniżenia plonu i zmniejszenia odporności na przezimowanie. Pierwsze oznaki chorób grzybowych jesteśmy w stanie zauważyć już w fazie liścieni, zaraz po wschodach.

Do najgroźniejszych chorób zagrażających uprawie rzepaku jesienią możemy zaliczyć między innymi suchą zgniliznę kapustnych. Choroba ta objawia się zarówno na liścieniach, jak i na liściach właściwych, w postaci plam o ciemnobrunatnej barwie z czarnymi punktami (piknidami). Sucha zgnilizna w znacznym stopniu upośledza transport składników pokarmowych oraz asymilatów w roślinie, co znacząco obniża potencjał plonotwórczy (spadek plonowania nawet do 50%). Rośliny zainfekowane tą chorobą mogą wcześniej zasychać, a także łamać się jeszcze przed wydaniem plonu.

Do innych groźnych chorób infekujących jesienią rośliny rzepaku możemy zaliczyć czerń krzyżowych i szarą pleśń. W przypadku czerni krzyżowych objawy to początkowo niewielkie, z czasem powiększające się brunatne plamy. Natomiast w przypadku szarej pleśni choroba objawia się na liściach sinozielonymi plamami o nieregularnym kształcie. Infekcje te w znacznym stopniu upośledzają wegetację roślin, obniżając ich zdolność do przezimowania i intensywnego wiosennego startu, czego konsekwencją jest niższe plonowanie.


Repax Primer – kompleksowe rozwiązanie


Połączenie w jednym zabiegu ochrony i regulacji to doskonałe rozwiązanie, przygotowujące rośliny do dobrego zimowania, udanego startu wiosennego oraz zabezpieczające je przed infekcjami chorobotwórczymi. W takim przypadku warto zastosować Repax Primer – gotowe rozwiązanie, które prawidłowo przygotuje rzepak do dobrego przezimowania, a także zabezpieczy uprawę przed infekcjami grzybowymi.

Wzajemnie uzupełniające się substancje zawarte w pakiecie silnie i długotrwale chronią rzepak ozimy przed chorobami. Repax Primer wzmacnia i pogrubia szyjkę korzeniową, czyniąc rzepak odporniejszym na trudniejsze warunki pogodowe.

Wykonując zabieg fungicydowo-regulacyjny w odpowiednim terminie, chronimy rośliny przed infekcjami grzybowymi, a także zapewniamy im prawidłowe przygotowanie do zimy, co zapewnia wysoki potencjał plonotwórczy. Kluczowe jest, aby rośliny w okresie jesiennym były prawidłowo przygotowane do nadchodzącej zimy.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się