www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Jak zaoszczędzić wykonując opryski

Jak zaoszczędzić wykonując opryski

Jak zaoszczędzić wykonując opryski

Rolnicy coraz częściej i pewniej stosują mieszaniny zbiornikowe. To skuteczny sposób na obniżenie kosztów ochrony w gospodarstwie, pozwalający również na zwiększenie efektywności zabiegów. Coraz więcej firm, bazując na wiedzy specjalistów, buduje całe technologie opierając je na mieszaninach zbiornikowych. Jednak decydując się na sporządzanie ich we własnym zakresie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników (m.in. pH cieczy roboczej) mających wpływ na skuteczność zabiegu.

Na skuteczność działania substancji czynnych możemy wpłynąć dostosowując pH cieczy roboczej. Odczyn wody z kranu, stosowanej do przygotowania oprysków, często wynosi ok. 7-7,5 pH. Optymalny odczyn cieczy roboczej dla insektycydów oraz większości fungicydów waha się w przedziale 4-6 pH. Przykładem może być popularna substancja czynna acetamipryd, która do skutecznego działania wymaga odczynu pH 4-6. Dodatkowo w środowisku zasadowym częstym problem jest wytrącanie się osadów, które mogą zapychać dysze lub filtry opryskiwacza. Wpływa to znacząco na wydłużenie czasu i dokładności zabiegu. W wysokim pH substancje czynne mogą szybciej ulegać rozpadowi (hydrolizie), co finalnie powoduje spadek skuteczności i nierzadko konieczność wykonania zabiegu poprawkowego.
 

Elvita Aktiwer – kondycjonowanie i odżywienie


Rozwiązaniem może być Elvita Aktiwer – specjalistyczny produkt, który ma właściwości zarówno kondycjonujące jak i odżywiające. Dzięki temu, że posiada wynoszące 3,5 pH, wpływa na obniżenie odczynu cieczy roboczej. Stosując ten produkt poprawiamy mieszalność, skuteczność i trwałość substancji czynnych. Dzięki obniżeniu pH cieczy roboczej, unikamy ryzyka pojawiania się wytrąceń podczas wykonywania mieszanin zbiornikowych. Oprócz posiadania właściwości kondycjonujących ciecz roboczą, Aktiwer zawiera w swoim składzie azot, fosfor, potas, wapń oraz schelatowane mikroelementy, takie jak bor, żelazo, mangan, molibden i cynk.
 

Elvita Aktiwer – korzyści stosowania


Dzięki możliwości stosowania Elvity Aktiwer przez cały okres wegetacji roślin, możemy w każdym momencie dostarczyć kluczowe dla ich rozwoju makro- i mikroelementy oraz bardzo ważny wapń. Pierwiastek niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin. Spośród upraw rolniczych jedną z najbardziej wymagających nawożenia wapniem jest rzepak ozimy. Podczas swojego okresu wegetacyjnego pobiera on na 1 t nasion i odpowiednią ilość słomy ok. 50 kg tego pierwiastka. Okresem największego zapotrzebowania rzepaku na wapń jest zawiązywanie łuszczyn – system korzeniowy w tym czasie ma ograniczone możliwości pobrania go z ziemi. Dzięki unikalnej formule pozwalającej łączyć wapń z fosforem, możemy dostarczyć w tym krytycznym dla rośliny momencie oba te pierwiastki stosując jeden produkt.

Elvita Aktiwer wpisuje się idealnie w potrzeby współczesnego rolnictwa. Preparat ten stawia nie tylko na kompleksowe zapewnienie makro- i mikroelementów, ale również na kondycjonowanie wody. Dzięki możliwościom zakwaszającym, wpływamy na mieszalność oraz działanie substancji aktywnych. Daje to nam mniejszą ilość wjazdów na pole, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się