Jak skutecznie nawozić kukurydzę?
Kukurydza zaliczana jest do roślin uprawnych o bardzo wysokim potencjale plonowania zarówno pod względem ogólnej biomasy, jak i ziarna. W związku z tym wykazuje duże wymagania pokarmowe, a pokrycie tych potrzeb oraz stworzenie optymalnych warunków do ich pobrania, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości produkcyjnych. Jakie składniki należy dostarczyć, aby zapewnić kukurydzy optymalne warunki do wzrostu i rozwoju?
Wapnowanie pod uprawę kukurydzy
Kukurydza, jak większość roślin uprawnych, wymaga odczynu w zakresie lekko kwaśnym-obojętnym. Wówczas składniki pokarmowe mają najwyższą przyswajalność, co ułatwia ich pobieranie przez rośliny oraz wzrost. Ze względu na krótki czas między zastosowanym wapnem, a siewem kukurydzy, należy zaaplikować wapno o bardzo wysokiej reaktywności. Takim produktem jest Elplon Calmik, który dodatkowo zawiera mikroelementy, a wyrównana granula ułatwia wysiew.
Składniki pokarmowe – które są najważniejsze?
Kukurydza ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na 3 podstawowe składniki pokarmowe, czyli azot, potas oraz fosfor, które można dostarczyć na kilka sposobów. Z nawozów azotowych rolnicy często wykorzystują mocznik, z racji powolnego działania oraz najmniejszego działania parzącego przy stosowaniu powschodowym. Mocznik to jeden z najczęściej stosowanych nawozów azotowych w uprawie kukurydzy. Przy aplikowaniu dużych ilości należy dzielić dawkę na przedwschodową oraz powschodową. Pierwsza z nich powinna stanowić ok. 60% ilości całkowitej. Przy stosowaniu tego nawozu warto również pamiętać, że stopień jego wykorzystania przez rośliny jest silnie uzależniony od odczynu gleby, co jeszcze bardziej podnosi znaczenie wapnowania.
Skuteczne strategie nawożenia
Eksperci marki Elvita proponują dwie strategie nawożenia potasem i fosforem. Pierwsza oparta jest na bazie Elplonu Sprint. To nowy nawóz potasowo-siarkowy, wsparty dodatkowo wapnem oraz magnezem, dzięki temu obniża zakwaszające działanie nawozów oraz motywuje rośliny do lepszego pobierania m.in azotu. Duża zaletą tego rozwiązania jest znakomita rozpuszczalność w wodzie oraz owalna, wyrównana granula, co wyróżnia Elplon Sprint wśród najpopularniejszych obecnie nawozów potasowych. Fosfor można dostarczyć za pomocą fosforanu amonu podczas siewu w podsiewaczu nawozu. Elplon Sprint należy zastosować 2 tygodnie przed siewem, podobnie jak nawozy azotowe. Druga strategia polega na stosowaniu kompleksowego nawozu, dostosowanego pod potrzeby kukurydzy, takiego jak Elplon Maize. Poza NPK posiada również cynk – jeden z najważniejszych mikroelementów dla tej rośliny. Najlepiej stosować go w dwóch dawkach: pierwsza – na 2 tygodnie przed siewem, ok. 60% całkowitej dawki, pozostałą część podczas siewu w podsiewacz nawozu. W tej strategii warto uwzględnić również Elpon Profit, ponieważ kukurydza spośród zbóż ma najwyższe zapotrzebowanie na siarkę. Elplon Profit mimo bardzo wysokiej koncentracji siarki nie zakwasza gleby.
Dolistne dokarmianie kukurydzy
Ostatnim krokiem w nawożeniu kukurydzy jest dolistne dostarczenie składników pokarmowych, które działają na nią wyjątkowo korzystnie. Elvita proponuje rozwiązanie Vitalpak – czyli program dwukrotnego nawożenia dolistnego. Pierwszy zabieg szybko uzupełnia niedobory makro- i mikroelementów we wczesnych fazach rozwojowych, nawet w czasie przedłużających się chłodów. Bardzo korzystnie wpływa na rozbudowę systemu korzeniowego, który ma niebagatelne znaczenie podczas okresowych niedoborów opadów. Zaleca się jego wykonanie w fazie 2-6 liści kukurydzy. Drugi zabieg zapewnia wysoką koncentrację makro- i mikroelementów, usprawnia transport składników w roślinie, a także przyspiesza regenerację przy ewentualnych uszkodzeniach herbicydami. Najlepszy efekt można uzyskać po zastosowaniu w fazie 7-9 liści, kiedy rozpoczyna się okres intensywnego wzrostu. Doświadczenia z ostatnich lat potwierdzają, że w tym momencie nie brakuje czynników stresowych, które mają bezpośredni wpływ na plonowanie kukurydzy.