Grzyby z rodzaju Fusarium to jedne z najgroźniejszych sprawców chorób roślin w Polsce. Choroby wywoływane przez te patogeny nazywamy ogólnie fuzariozami. Jedną z najgroźniejszych w uprawie pszenicy jest fuzarioza kłosów, która może spowodować nawet do 35% strat. Jak im zapobiec?
W uprawie pszenicy ozimej infekcje wywołane przez grzyby z rodzaju Fusarium niosą bardzo poważne zagrożenie zarówno jesienią, jak i wiosną. Rośliny są dużo bardziej narażone na infekcje wówczas, gdy w płodozmianie występują głównie zboża.
Choroby wywoływane przez grzyby z rodziny Fusarium to: zgorzel siewek, pleśń śniegowa, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i fuzarioza kłosów. Choroby te są szczególnie niebezpieczne, ponieważ atakują zboża ozime już we wczesnych fazach rozwojowych, natomiast w wielu przypadkach ich objawy można zaobserwować znacznie później, dopiero gdy poczynią widoczne i nieodwracalne szkody.
Zgorzel siewek
Zgorzel siewek to choroba, która już jesienią atakuje młode rośliny. Głównym objawem jest zasychanie i zamieranie całych roślin, co przyczyna się do powstania nieodwracalnych szkód i pustych placów na polu. Zgorzel dzieli się na dwa typy. Zgorzel przedwschodowa atakuje kiełki rośliny jeszcze przed wydostaniem się na powierzchnię, natomiast zgorzel powschodowa ukazuje się na roślinach, które wydostały się na powierzchnię i atakuje liście właściwe, łodyżkę oraz szyjkę korzeniową. Chorobie sprzyja brak światła, duża wilgotność ziemi czy też nadmierne zagęszczenie roślin.
Pleśń śniegowa
Kolejną chorobą jest pleśń śniegowa. Atakuje wszystkie gatunki zbóż. Objawy widoczne są zimą oraz wczesną wiosną. Jej rozwój jest związany z długością zalegania okrywy śnieżnej na polach, w miejscach, gdzie gleba nie zamarzła. Oznaki pleśni śniegowej można zauważyć w postaci zdeformowanych roślin pokrytych watowatą grzybnią. Przyczyną infekcji może być przede wszystkim uprawa zboża po zbożu, zainfekowany materiał siewny, a także uproszczona uprawa.
Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła
Następna choroba to fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła. Najwyraźniej jesteśmy w stanie ją zauważyć dopiero po wykłoszeniu. Jednakże lustracja dolnych partii rośliny pozwala zaobserwować bardzo wyraźne objawy jej rozwoju już wiosną, w fazie strzelania w źdźbło. Choroba utrudnia wodzie i składnikom pokarmowym przemieszczanie się w roślinie, co skutkuje obniżeniem plonu i słabszym wypełnieniem kłosa. Objawia się ona podłużnymi brązowymi nekrozami na dolnych międzywęźlach. Korzenie mogą być także zainfekowane, przez co gniją i obumierają.
Fuzarioza kłosów
Ostatnią chorobą z rodzaju Fusarium jest fuzarioza kłosów. Rozwija się w czasie kwitnienia. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi jest temperatura wynosząca ok. 25 st. C, przy wilgotności 85-90%, przez co najmniej dobę. Choroba pojawia się na kłosach. Zaczynają one blaknąć, pokrywają się białym nalotem, a ziarniaki mogą zostać zniekształcone. Fuzarioza kłosów może powodować znaczny spadek plonu. Z powodu mykotoksyn stanowi także zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przyczyną mogą być niezaprawiony materiał siewny czy słabe wymieszanie resztek pożniwnych z glebą.
Jak chronić rośliny przed grzybami z rodzaju Fusarium?
Ochronę zbóż warto rozpocząć już jesienią, od... wymieszania resztek pożniwnych, ponieważ to głównie w nich rozwijają się choroby. Jak przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych? W tym celu warto zastosować produkt Elbio Terra Ivo, który oprócz tego, że przyśpiesza rozkład resztek pożniwnych, poprawia także żyzność gleby, zwiększa zawartość składników pokarmowych i przede wszystkim neutralizuje znajdujące się w glebie chorobotwórcze bakterie i grzyby. Elbio Terra Ivo w połączeniu z Elvitą Humus Plus działa dynamicznej i zapewnia właściwe środowisko do życia mikroorganizmów, przyśpieszając ich namnażanie.Rozwiązanie Elbio Terra Ivo jest polecane zwłaszcza po uprawie kukurydzy ziarnowej, aby przyśpieszyć rozkład dużej ilości pozostawionych resztek pożniwnych, a tym samym – móc szybciej i lepiej odzyskać więcej składników pokarmowych.