www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Jak poprawić żyzność gleby i uregulować jej odczyn?

Jak poprawić żyzność gleby i uregulować jej odczyn?

Jak poprawić żyzność gleby i uregulować jej odczyn?

Prawidłowy odczyn gleby w głównej mierze wpływa na stworzenie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju roślin uprawnych. Większość stanowisk charakteryzuje się kwaśnym lub bardzo kwaśnym pH, dlatego podstawą racjonalnego planowania jest stosowanie nawozów wapniowych. Jakie wapno wybrać, aby uzyskać wysoki plon?

 

Jak zakwaszenie gleb wpływa na plon?

Wysokie zakwaszenie gleb w naszym kraju, stanowi jeden z najpoważniejszych czynników ograniczających jakość upraw roślinnych. Niskie pH stanowiska hamuje rozwój systemu korzeniowego przez co zmniejsza przyswajalność składników pokarmowych, a w konsekwencji powoduje obniżenie plonów.
 

Elplon CalMik - wapno granulowane o niespotykanej reaktywności

Jednym ze sposobów na poprawę struktury gleby jest jej regularne wapnowanie, które korzystnie wpływa m.in. na uregulowanie warunków wodno–powietrznych i sprzyja lepszemu rozwojowi systemu korzeniowego roślin uprawnych. Spośród dostępnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują formy wapna w postaci węglanowej, a w szczególności wapno kredowe. Nowością na polskim rynku jest Elplon CalMik – nawóz wapniowy granulowany produkowany z kredy. W swoim składzie zawiera 95% CaCO3 i 50% CaO oraz niezbędne mikroelementy. Co wyróżnia ten produkt na rynku? Elplon CalMik charakteryzuje bardzo wysoka reaktywność na poziomie 95-100%, która pozwala na skuteczne i szybkie odkwaszenie podłoża. Dla porównania reaktywność niektórych rodzajów wapna często oscyluje w granicach 35–40%, co oznacza, że większość tych nawozów przechodzi w depozyt glebowy. Dlaczego reaktywność jest tak ważna? Parametr ten określa szybkość z jaką wapno odkwasza glebę, a od jego wielkości zależeć będzie to, w jakim czasie zajdzie proces normowania pH w profilu glebowym.

Stosowanie wapna granulowanego Elplon CalMik w zalecanych ilościach ogranicza dostęp metali ciężkich (kadm, ołów), a także chroni uprawy przed toksycznością glinu, który w warunkach wysokiej kwasowości gleby wpływa na zmniejszenie przyswajalności niezbędnych pierwiastków pokarmowych i osłabia system korzeniowy upraw.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest twarda, niepyląca granula, bezpieczna dla blaszki liściowej roślin, która umożliwia równomierny wysiew dowolnym rozsiewaczem na całej powierzchni pola. Elplon CalMik sprawdza się we wszystkich uprawach i na różnych rodzajach gleby. Z powodzeniem może być także stosowany na każdym etapie uprawy, czyli przedsiewnie, jak również w trakcie wegetacji.

Utrzymanie prawidłowej kwasowości gleby będzie decydowało o ilości przyswajalnych makro- i mikroskładników, co bezpośrednio przekłada się na wysokość oraz jakość zebranego plonu. Warto więc postawić na rozwiązania wzbogacone dodatkową ilością tych składników, takie jak Elplon CalMik. Dostępne w nim mikroelementy: cynk, mangan, żelazo i miedź korzystnie wpływają na odżywienie roślin już na etapie wschodów.


Wapno granulowane - dawka

Więcej informacji o dawkowaniu wapna granulowanego Elplon CalMik znajdziecie tu: Elplon CalMik.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się