www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Jak podejść do ochrony zbóż w aktualnych warunkach pogodowych?

Jak podejść do ochrony zbóż w aktualnych warunkach pogodowych?

Jak podejść do ochrony zbóż w aktualnych warunkach pogodowych?

Jak podejść do ochrony zbóż w aktualnych warunkach pogodowych?

Warunki pogodowe, z którymi obecnie mamy do czynienia utrudniają wykonanie pierwszego zabiegu fungicydowego w zbożach ozimych. Co gorsza, niskie temperatury nie stanowią przeszkody dla rozwoju większości chorób. W niektórych regionach Polski na plantacjach ozimin rośliny wchodzą już w fazę strzelania w źdźbło – to najwyższy czas na wykonanie oprysku i wznowienie ochrony po starcie wiosennej wegetacji.

Wiosenna ochrona zbóż – co sprzyja rozwojowi chorób?

Warunki jesienno–zimowe sprzyjały infekcjom grzybowym. Wiele plantacji zbóż zostało wysianych w terminie bliskim do optymalnego, co sprzyjało krzewieniu się roślin. Wysoka obsada oraz wilgotność gleby – w połączeniu z umiarkowanymi temperaturami jesienią, zwiększały ryzyko porażenia. Z kolei zimą w wielu regionach wystąpiły opady śniegu na niezamarzniętą glebę, powodując duże straty związane z pleśnią śniegową. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób są osłabione rośliny, które w obecnych warunkach nie są w stanie optymalnie się rozwijać.

Ochrona zbóż przed mączniakiem prawdziwym

Infekcje mączniakiem prawdziwym rozpoczęte jesienią postępują wiosną. Choroba najszybciej rozwija się w temperaturze 10-15°C, jednak do infekcji i rozwoju wystarczy mączniakowi już około 5°C. W takich warunkach jej rozwój przebiega wolniej, a objawy można dostrzec po ok. 14 dniach od porażenia. W wyższej temperaturze są one widoczne w ciągu 5-7 dni. Wilgotność nie ma dużego wpływu na taki stan, kiełkowanie zarodników tego patogena odbywa się bez udziału wody, ponieważ same zawierają jej znaczne ilości, sięgające 70%. Biorąc pod uwagę panujące warunki atmosferyczne, a także wskazane czynnik, nie trudno zauważyć, jak duże zagrożenie stanowi mączniak prawdziwy w uprawach ozimin, zwłaszcza wiosną.

Ochrona podstawy źdźbła

Zboża są również silnie porażane fuzariozami – głównie fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła. Ich objawy były widoczne późną jesienią. O silnym porażeniu plantacji grzybami z rodzaju Fusarium rolnicy mogli przekonać się wczesną wiosną. Patogeny te atakują zboża przez cały okres wegetacji, wywołując zgorzel siewek, pleśń śniegową, fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła, a także fuzariozę kłosów. Choroby podstawy źdźbła rozwijają się w szerokim zakresie temperatur, również w tych niższych.

Czytaj także: Europejski Zielony Ład – jak sprostać jego wymogom?

Aktualny przebieg pogody a ochrona zbóż przed chorobami

Ze względu na dużą ilość oraz presję chorób występujących w zbożach, program ochrony powinien zawierać kilka substancji aktywnych z różnych grup chemicznych. Fungicydy najlepiej działają wówczas, gdy termometry wskazują powyżej 15°C, a minimalna temperatura dla skutecznego działania większości rozwiązań oscyluje w przedziale 10-12°C.

Ochrona zbóż przed chorobami – jakie rozwiązanie wybrać?

Biorąc pod uwagę silną presję chorób, trwającą od jesieni oraz opóźnienia w wykonaniu zabiegu T1 wiosną, do ochrony fungicydowej zbóż należy podejść bez żadnych kompromisów. Zagrożenie ze strony patogenów wzrasta, zatem warto postawić na kompleksowe rozwiązania, które są przeznaczone do zwalczania pełnego zakres chorób, nawet przy silnym porażeniu. Należy do nich Areapak Netan, który jest szczególnie zalecany w zwalczaniu mączniaka prawdziwego, a poza tym eliminuje pozostałe choroby liści oraz podstawy źdźbła. Jeżeli warunki na to pozwolą – nie należy zwlekać z wykonaniem zabiegu, ponieważ każde opóźnienie będzie wpływało na dalsze osłabienie i spowolnienie rozwoju roślin przez choroby. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy decyduje się ilość źdźbeł kłosonośnych, a opóźnienie zabiegu w konsekwencji może wyraźnie przełożyć się na jakość i ilość plonów.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się