www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. zboża
  8. /
  9. Jak odchwaszczać oziminy wiosną?

Jak odchwaszczać oziminy wiosną?

Jak odchwaszczać oziminy wiosną?

Czyste pole wiosną to podstawa, aby osiągnąć stabilne plony i pozbyć się problemu z chwastami w kolejnych latach. W przypadku pojawienia się w uprawie ozimin roślin silnie konkurencyjnych, np. miotły zbożowej czy przytuli czepnej, już kilka sztuk na metrze kwadratowym skutkuje znaczącym spadkiem plonu. Przeczytaj, jak odchwaszczać oziminy wiosną?


Zabieg odchwaszczania ozimin wiosną

Jeżeli jesienią zabieg odchwaszczanie nie został przeprowadzony, czy to z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, późnego siewu czy z braku zachwaszczenia, należy staranie wykonać go wiosną. Do najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych chwastów zaliczamy: miotłę zbożową, owies głuchy, chabra bławatka, fiołka polnego, przytulię czepną, chwasty rumianowate, rdesty i przetaczniki.


Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozmych

Zboża w początkowym okresie rozwoju, od wschodów do zakrycia międzyrzędzi, są najbardziej narażone i wrażliwe na zachwaszczenie, później same wywierają dużą presję. Termin odchwaszczenia powinien być jak najwcześniejszy. Chwasty do 5 liścia najlepiej pobierają środki ochrony roślin, a wcześniejsza aplikacja pozwala niekiedy na redukcję zalecanej dawki. W praktyce oznacza to zabieg od fazy krzewienia maksymalnie do strzelania w źdźbło. Należy pamiętać, że w tym czasie występują jeszcze przymrozki, po których efekt działania ś.o.r. jest spowolniony, a wchłanianie substancji aktywnych przez chwasty obniżone.

Pszenica ozima, pszenżyto oraz jęczmień są najbardziej narażone na zachwaszczenie wiosenne. W jęczmieniu ozimym sporo problemów przysparza walka z miotłą. O zboża te w szczególności należy zadbać z początkiem wiosny.
 

Jakie środki ochrony roślin stosować do wiosennego odchwaszczania ozimin?

Liczba środków i substancji aktywnych do wiosennych zabiegów w zbożach ozimych jest spora, choć co roku się kurczy. Do zwalczania chwastów jednoliściennych najczęściej używa się środków z grupy pochodnych mocznika, sulfonylomocznika, fenylopirazolin. W celu zwalczenia chwastów dwuliściennych, w szczególności chabra bławatka, tuż po ruszeniu wegetacji można zastosować Areapak Bławatek, znajdujący szczególne zastosowanie w pszenicy ozimej, będący dobrym komponentem do mieszanin zbiornikowych.

Długa i ciepła jesień w 2018 r. spowodowała, że zboża w tym roku są dobrze rozkrzewione, a obsada odpowiednia. Jeśli zabieg nie został wykonany w ubiegłym roku, to długa i ciepła jesień wpłynęła również na silny rozwój chwastów, tym bardziej więc trzeba tej wiosny podejść ze szczególna pieczołowitością do odchwaszczania.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się