www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Jak chronić rzepak w okresie kwitnienia?

Jak chronić rzepak w okresie kwitnienia?

Jak chronić rzepak w okresie kwitnienia?

Okres kwitnienia rzepaku ozimego to ostatnia faza, w której choroby i szkodniki stanowią zagrożenie dla powodzenia uprawy. Choroby tego okresu to m.in. zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych i szara pleśń, a szkodnikami są chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik. Skuteczną receptą na uzyskanie wysokich plonów jest zastosowanie pakietu ŻePak Płatek Plus, który gwarantuje efektywne zwalczanie chorób i szkodników w jednym zabiegu. Przeczytaj, jak chronić rzepak w okresie kwitnienia?
 

Zgnilizna twardzikowa

To choroba wielu gatunków roślin spowodowana działalnością grzyba Sclerotinia sclerotiorum. Kiełkujące zarodniki z gleby osiadają na płatkach kwiatów. Po przekwitnięciu część płatków zatrzymuje się na roślinach m.in. w kątach liści. W największym stopniu porażenie stymulują opady deszczu, które sprzyjają przyklejaniu się płatków do łodyg. Choroba uszkadza wiązki przewodzące, przez co składniki pokarmowe i woda są bardzo słabo transportowane w górę roślin, przyczyniając się do przedwczesnego ich zasychania i słabszego wypełnienia łuszczyn. Na krótko przed zbiorem łodygi przybierają białą i siwą barwę, natomiast w ich wnętrzu można znaleźć skupiska zarodników, zwane sklerocjami. Zgnilizna twardzikowa była głównym powodem słabych plonów rzepaku ozimego w 2017 roku, a jej zarodniki mogą przetrwać w glebie nawet 15 lat.


Zgnilizna twardzikowa uszkadza i zapycha wiązki przewodzące.Zarodniki (sklerocja) zgnilizny twardzikowej mogą przetrwać w glebie nawet 15 lat.Ściernisko po zbiorze rzepaku z zaschniętymi przedwcześnie łodygami na skutek infekcji zgnilizną twardzikową.


Chowacz podobnik

To owad nalatujący rzepak na początku okresu kwitnienia. Zazwyczaj jest on łatwo zauważalny w żółtym łanie. Samice wgryzają się do nowo wyrastających łuszczyn i znoszą jaja, po jednym do każdej łuszczyny. Chowacz bezpośrednio nie czyni dużych strat, ale pośrednio sprzyja wystapieniu szkód spowodowanych przez innego szkodnika łuszczynowego – pryszczarka kapustnika.Uszkodzenia łuszczyn, które powoduje chowacz podobnik sprzyjają pojawieniu się pryszczarka kapustnika.


Pryszczarek kapustnik

Muchówka małych rozmiarów korzysta z otworów w łuszczynie. Może znieść kilkadziesiąt jaj do jednej łuszczyny. Larwy żerują na nasionach oraz osłabiają łuszczyny, przez co przedwcześnie zasychają i osypują się przed zbiorem. W ostatnich latach można zaobserwować zdecydowany wzrost liczebności pryszczarka. Udowodniono, że szkodnik potrafi uszkadzać niektóre, słabsze łuszczyny, bez udziału chowacza podobnika.Pryszczarek kapustnik potrafi znieść kilkadziesiąt jaj do jednej łuszczyny.
 

Termin zabiegu

Zwalczanie chorób i szkodników zazwyczaj nazywa się zabiegiem na tzw. ,,opadanie płatka". Jak wynika z obecnych doświadczeń, należy je wykonywać trochę wcześniej, w pełni fazy kwitnienia, jeszcze przed opadaniem płatków, które są źródłem infekcji zgnilizny twardzikowej. Taki zabieg zwalczy również chowacza podobnika. Warto dodać, że na skuteczność tego rozwiązania wpływa również wiosenny zabieg regulujący, dzięki któremu kwitnienie pędów głównych i bocznych zachodzi równomiernie.
 

ŻePak Płatek Plus

To pakiet zwalczający choroby i szkodniki w okresie kwitnienia. Posiada insektycyd, który zwalcza szkodniki kontaktowo, żołądkowo, działając w roślinie również systemicznie, stąd wydłuża czas ochrony, będąc jednocześnie bezpiecznym dla zapylaczy. Dużym wyróżnikiem tego rozwiązania jest interwencyjne i zapobiegawcze działanie grzybobójcze. Większość z dotychczas oferowanych rozwiązań działa albo interwencyjnie (krótki okres ochrony), albo zapobiegawczo (brak ochrony przed wczesnymi infekcjami). Dodatkowo pakiet ŻePak Płatek Plus wydłuża efekt zielonych liści oraz wzmacnia i usztywnia łuszczyny, zapobiegając przed osypywaniem nasion. Zabieg należy wykonać późnym wieczorem lub nocą, po zakończeniu oblotu owadów zapylających. 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się