www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Jak chronić rzepak przed szkodnikami?

Jak chronić rzepak przed szkodnikami?

Jak chronić rzepak przed szkodnikami?

Insektycydowa ochrona rzepaku w ostatnich latach sprawia coraz większą trudność. Z roku na rok zmniejsza się wachlarz zapraw i substancji chroniących plantacje przed śmietką, tymczasem przedłużająca się jesień sprzyja pojawianiu się dużych ilości zarówno tego, jak i innych szkodników. Wciąż jednak istnieją sposoby pozwalające na skuteczną ochronę rzepaku przed insektami.

Co zagraża plonom?

Oczywiście pierwszą czynnością, niezbędną w przypadku ochrony każdej plantacji, jest obserwacja nasilenia szkodnika i sprawdzanie progów szkodliwości. W zależności od ilości szkodników i regionu, w jakim uprawiany jest rzepak, spadki w plonie mogą sięgać nawet ponad 50 %. Dlatego właśnie ochrona plantacji przed insektami jest kluczowa. Dobrze zabezpieczone rośliny nie tylko są w stanie dać wyższy plon, ale również zmniejszyć koszty w ochronie fungicydowej, ponieważ choroby grzybowe bardzo często pojawiają się i rozwijają w miejscach wcześniej uszkodzonych przez insekty. W ochronie rzepaku przez cały sezon może występować około 30 gatunków szkodników. Wiosną najbardziej problematyczne są między innymi chowacze: brukwiaczek (pojawia się już od początku marca, a próg jego szkodliwości wynosi 2-4 chrząszcze na 25 roślin) lub podobnik, którego zaobserwować możemy od początku kwitnienia rzepaku (już jeden osobnik na roślinie jest powodem do zastosowania środka insektycydowego). Oprócz wymienionych wcześniej, występuje jeszcze wiele innych szkodników, m. in.: słodyszek rzepakowy, pryszczarek kapustnik czy chowacz czterozębny, których występowanie negatywnie odbija się na plonie.

Wybór środka ochrony roślin

Nieprawidłowy dobór środków lub zastosowanie ich w niewłaściwym momencie, bardzo często przyczynia się do ograniczonego działania substancji. Niestety, im mniej dostępnych na rynku substancji i im więcej restrykcji związanych z ich wykorzystaniem, tym trudniej przeprowadzać zabiegi produktami z różnych grup chemicznych w taki sposób, by składniki w nich zawarte nie były powielane kilkakrotnie w tym samym okresie wegetacji. Nierzadko zdarza się, że szkodniki w ogóle nie zostają zwalczone, tymczasem należy pamiętać, że ich występowanie ma negatywny wpływ na plonowanie roślin.

Kompleksowa ochrona – Repax Insekt

Do ochrony insektycydowej należy podejść kompleksowo już na samym początku sezonu, dlatego do zwalczania szkodników polecany jest Repax Insekt. To dwuzabiegowy zestaw składający się z czterech substancji aktywnych, o działaniu systemicznym i kontaktowym, zapewniający zarówno szybkie zwalczenie występujących na plantacji szkodników, jak i długotrwałą jej ochronę przed kolejnymi nalotami. Dzięki temu, że zawarta jest w jednym pakiecie, umożliwia uniknięcia problemów z dublowaniem się substancji w danym sezonie wegetacyjnym. To ważne, ponieważ ochrona będzie zapewniona zaraz po pojawieniu się szkodników wczesną wiosną, a jej ciągłość zostanie zachowana także przy zabiegu „na płatek”. W przyszłości możliwe będzie natomiast uniknięcie uodpornienia się szkodników na niektóre substancje, co mogłoby znacząco ograniczyć plon, a w skrajnych przypadkach – całkowicie uniemożliwić dalszą uprawę rzepaku.

Kolejną zaletą pakietu Repax Insekt jest dobór substancji. Zabieg T1 jest bardzo mocno nastawiony na zwalczanie szkodników łodygowych, które w ostatnich latach są coraz większym i trudnym do zwalczenia zagrożeniem. Zabieg T2 zawiera natomiast substancje służące do eliminowania szkodników pojawiających się w okresie pąka kwiatowego i kwitnienia, dzięki czemu jest idealny do zwalczania między innym słodyszka rzepakowego.

Podsumowując, jeden pakiet złożony z kilku substancji jest w stanie zabezpieczyć plantacje rzepaku przed najgroźniejszymi szkodnikami wiosennymi. Z kolei dzięki temu, że substancje nie powielają się, pakiet wykazuje najwyższą skuteczność we wszystkich etapach stosowania i zabezpiecza przed wytworzeniem odporności.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się