Wapno podnosi pH gleby. To wiadomo, ale…
O rodzajach i formach wapna pisano już wiele. Wszyscy wiedzą o tym że, podnosi ono pH gleby. Poziom kwasowości gleby ma wpływ na przyswajalność zawartych w niej poszczególnych składników pokarmowych, jak również tych dostarczanych z zewnątrz, np. w nawozach mineralnych. Podstawą doboru gatunków i odmian uprawianych w gospodarstwie jest zazwyczaj gleba, jaką gospodarstwo dysponuje. Pierwszym i najważniejszym parametrem, który powinniśmy ustabilizować, jest właśnie jej pH. Przy niskim odczynie, wynoszącym poniżej 5,5, drastycznie, nawet o połowę, spada przyswajalność składników pokarmowych. Pamiętajmy więc, aby badać odczyn gleby i w miarę potrzeb regulować jego poziom właśnie nawozami wapniowymi.
Wapnowaniem wspomożesz rozwój pożytecznego życia mikrobiologicznego gleby
Produkty biologiczne coraz częściej pojawiają się w naszych gospodarstwach. Pozwalają udostępniać roślinom składniki pokarmowe, takie jak azot (Elbio FeN), czy fosfor (Elbio BakFos). Przyspieszają rozkład resztek pożniwnych oraz umożliwiają odzyskanie cennych składników pokarmowych ze słomy i ścierniska (Elbio Terra Ivo i Elvita Humus Plus).
Przy stosowaniu tych nowych rozwiązań właściwy odczyn gleby również ma decydujące znaczenie. Najkorzystniejsze warunki rozwoju i możliwość namnażania się pożytecznych mikroorganizmów zapewnia środowisko zbliżone do obojętnego. Przy niskim odczynie gleby, wynoszącym poniżej 5,5, działanie preparatów mikrobiologicznych, stosowanych w celu przyspieszenia rozkładu resztek pożniwnych oraz poprawienia struktury i żyzności gleby, może nie być w pełni efektywne. Dobrą praktyką jest więc zastosowanie wapna Elplon CalMik lub Elplon MagniCal jeszcze przed mieszaniem resztek pożniwnych z glebą.
Wapno jako składnik pokarmowy
W uprawie rzepaku najbardziej skupiamy się na nawożeniu podstawowymi składnikami pokarmowymi, takimi jak azot, potas, fosfor, siarka, czy magnez. Warto jednak pamiętać, że rzepak pobiera z gleby również wapń. Według IUNG-PIB, z toną plonu głównego wraz z odpowiednią ilością plonu ubocznego, rzepak pobiera aż 57 kg CaO. Przy plonie ok. 4 ton ziarna z hektara, roślina ta pobierze ponad 200 kg CaO/ha. Dlatego nawet mając na swoim polu uregulowany odczyn gleby, powinniśmy pamiętać o dodatkowej dawce tego składnika. Dobrą praktyką powinno być nawożenie pogłówne bezpiecznym dla roślin wapnem granulowanym w dawce około 0,5 t CaO/ha, jesienią, w fazie rozety liściowej. Powinno to poprawić wzrost i rozwój roślin, a także kwitnienie i zawiązywanie się łuszczyn, a w konsekwencji – spowodować wzrost plonu.
Razem można więcej
Odpowiednie stosowanie wielu wzajemnie wspomagających się produktów, takich jak: Elplon CalMik lub Elplon MagniCal (dla utrzymania odpowiedniego pH środowiska) oraz Elbio Terra Ivo i Elvita Humus Plus (dla lepszego rozkładu resztek pożniwnych), może przynieść wiele korzyści. Wpisuje się również w ideę rolnictwa regeneratywnego, które pielęgnuje i przywraca zdrowie gleby, chroni klimat, zasoby wodne oraz różnorodność biologiczną, a także zwiększa produktywność i rentowność gospodarstw.