www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. warzywa
 6. /
 7. pozostałe
 8. /
 9. Ergostim XG – Bezstresowa uprawa

Ergostim XG – Bezstresowa uprawa

Ergostim XG – Bezstresowa uprawa

Powodzenie uprawy jest składową wielu czynników występujących w okresie uprawy. Wśród nich z całą pewnością można wymienić: warunki termiczne, glebowe, presja chorób i szkodników, terminowość zabiegów ochrony, nawożenie itp. Niektóre z tych czynników można kontrolować, a niektóre są poza zasięgiem. Coraz większym zainteresowaniem wśród rolników cieszą się biostymulatory. Warto przyjrzeć się tej stosunkowo nowej grupie preparatów.

Biostymulatory i ich rola

Biostymulatory to grupa związków o różnym składzie i pochodzeniu. Głównym ich zadaniem jest usprawnienie procesów życiowych rośliny. Aplikacja pobudza procesy życiowe na każdym poziomie organizacji biologicznej roślin. Biostymulatory to preparaty, które pozytywnie oddziałują na rozwój roślin zarówno w optymalnych warunkach polepszając ich wzrost, rozwój i plonowanie, jak i w warunkach stresu, zwiększając ich tolerancję na niekorzystne warunki.

Biostymulator vs stres roślin

Uprawa pod „gołym niebem” niesie za sobą ryzyko wystąpienia czynników stresowych. Rośliny narażone są na stresy w każdej fazie rozwoju. Wystąpienie stresu jest czynnikiem wysoce niepożądanym – powoduje zahamowanie wzrostu, zmniejszenie plonowania, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do zamierania. Czynnikami, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie roślin mogą być: temperatura, wiatr, światło, choroby, szkodniki.

W związku z różnorodnością czynników, które mogą wywoływać stres roślin podzielono je na dwa rodzaje: biotyczne (pochodzenia biologicznego) oraz abiotyczne (pochodzenia fizycznego).

Rodzaje stresów oraz czynniki je wywołujące przedstawia poniższa tabela.
 

Rodzaje stresów

Czynniki wywołujące stres

biotyczne

 • choroby

 • szkodniki

abiotyczne

 • temperatura (wysoka, niska)

 • woda (susza, nadmiar)

 • promieniowanie (nadmiar, niedobór)

 • chemiczne (metale ciężkie, zasolenie, fitotoksyczność, uszkodzenia herbicydowe itp)

 • inne (wiatr, ogień, grad itp)


Biostymulatory to wyjątkowe preparaty, które bardzo silnie wpływają na rozwój roślin zarówno w warunkach standardowych (optymalnych), jak i stresowych. Ułatwiają one roślinie radzenie sobie w warunkach stresowych, a w warunkach standardowych powodują lepsze wykorzystanie ich potencjału. Aplikacja preparatów indukuje w roślinie powstawanie mechanizmów chroniących ją przed stresem, a także powoduje szybszy jej powrót do prawidłowego funkcjonowania. Zastosowanie biostymulatora nie spowoduje, że czynnik stresowy będzie działał na roślinę słabiej albo też, że przestanie oddziaływać w ogóle, ale dostarczenie preparatu w odpowiednim momencie sprawi, że roślina stanie się silniejsza i odporniejsza na występujący stres.

Ergostim XG – bezstresowa uprawa

Wychodząc naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom producentów warzyw i owoców firma Elvita wprowadza na rynek wyjątkowy biostymulator o unikalnym składzie - Ergostim XG. To niezwykły produkt o podwójnym zastosowaniu. Doskonale sprawdza się w warunkach optymalnych dla rozwoju roślin, wpływając na wzrost i plonowanie roślin, a w warunkach stresowych zwiększa tolerancję na niekorzystne warunki. Wprowadza roślinę na „wyższy poziom rozwoju” , aplikacja Ergostimu XG stwarza warunki zbliżone do idealnych.

Mechanizm działania

Ergostim XG jest nabudowany na unikalnych związkach ATCA i TCA, będących prekursorami substancji organicznych w roślinie. Pod wpływem substancji aktywnych zawartych w Ergostimie XG rośliny zaczynają wytwarzać specyficzne substancje, które modyfikują gospodarkę fizjologiczną i tworzą przeciwciała pozwalające na utrzymanie optymalnych parametrów wzrostu. Skład chemiczny preparatu przygotowuje komórki na nadchodzące stresy oraz sprzyja wcześniejszej odbudowie i regeneracji. Ergostim XG korzystnie wpływa na transport wodny w roślinie, wpływa na efektywniejsze pobieranie wody oraz zapobiega jej utracie. W trakcie doświadczeń wykazano, iż rośliny potraktowane Ergostimem XG po poddaniu ich stresowi suszy szybciej wracały do prawidłowego poziomu nawodnienia w odniesieniu do roślin nie potraktowanych preparatem.

Więcej o stosowaniu produktu Ergostim XG pisaliśmy tu: Efekty stosowania Ergostim XG w uprawie roślin jagodowych.

Zastosowanie

Ergostm XG polecany jest do stosowania we wszystkich uprawach ogrodniczych, zarówno w uprawach sadowniczych, jagodowych i warzywniczych. Produkt działa najlepiej przy wielokrotnym użyciu w niewielkich dawkach. Mając na uwadze opłacalność produkcji, względy ekonomiczne, usprawnienie pracy w gospodarstwie zaleca się stosowanie preparatu jako komponent mieszanin zbiornikowych.


uprawy sadownicze
 • przed spodziewanymi stresami
 • w trakcie wegetacji, 2-3 zabiegi:
I zabieg - przed kwitnieniem
II zabieg – po kwitnieniu
III zabieg – 14 dni po II zabiegu

uprawy jagodowe
 • jako komponent do zabiegu herbicydowego
 • przed spodziewanymi stresami
 • po pierwszym zbiorze
warzywa
 • przed spodziewanymi stresami
 • od początku fazy kwitnienia, 2-3 zabiegi co 7-14 dni*
 • w początkowej fazie wzrostu (4-5 liść), 2-3 zabiegi co 7-14 dni**

*dotyczy warzyw kwitnących

**pozostałe warzywa
Dowody działania

Działanie Ergostimu XG zostało udowodnione w wielu uprawach ogrodniczych, m.in. w uprawach jagodowych (truskawka), sadowniczych oraz warzywniczych (pomidor).

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się