Marchew, jako cenione warzywo pod względem odżywczym i gospodarczym, tuż obok cebuli i kapusty, jest chętnie uprawiane w naszym kraju. Według danych statystycznych powierzchnia uprawy tego warzywa zajmuje ponad 22 tys. hektarów. Do pozostałych korzeniowych należą: burak ćwikłowy (10 046 ha), pietruszka i seler. Efektywne nawożenie, wspierające rozwój i plonowanie, przy tym zwiększające odporność na mniej korzystne warunki klimatyczno-glebowe, to jeden z czynników warunkujących satysfakcjonujący plon.
Uzyskanie wysokiej jakości plonu uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od doboru odmiany odpowiedniej na dane stanowisko, optymalnego nawożenia (zarówno „pod korzeń”, jak i nalistnie), ochrony przed chorobami i szkodnikami w odpowiednich terminach itp. Prawidłowa agrotechnika od początku sezonu wegetacyjnego to warunek uzyskania wysokiej jakości plonu, a tym samym opłacalności produkcji.
Na dobry start: Radipak – Niezawodne Trio
Wahania temperatury i wilgotności, szczególnie w początkowym okresie wzrostu warzyw, mogą negatywnie wpłynąć na ich dalszy rozwój i plonowanie, warto więc na tym etapie uprawy wzmocnić rośliny, tak by poradziły sobie bez uszczerbku nawet w mniej korzystnych warunkach klimatyczno-glebowych. Eksperci marki Elvita polecają tu pakiet Radipak, w którego skład wchodzą produkty mineralne, organiczne i hormonopodobne, wzajemnie się uzupełniające i wzmacniające swoje działanie (efekt synergii). Aplikacja pakietu silnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego warzyw. Warto wiedzieć, że odpowiednio przygotowana roślina, z mocnym, prawidłowo wykształconym korzeniem, na dalszych etapach produkcji będzie w stanie dobrze wykorzystać składniki pokarmowe oraz wodę i lepiej poradzi sobie w warunkach stresowych. Dlatego pakiet Radipak jest idealnym rozwiązaniem na początkowych etapach produkcji.
Nawożenie „na miarę”
W uprawie warzyw korzeniowych niezwykle ważne jest stworzenie optymalnych warunków wzrostu na początkowym etapie. Dotyczy to zarówno gatunków uprawianych z siewu (marchew, pietruszka, burak ćwikłowy), jak i z rozsady (seler). Podstawą jest odpowiednie przygotowanie miejsca pod uprawę i zaopatrzenie w składniki pokarmowe, niezbędne w okresie ukorzeniania czy kiełkowania. Warzywa korzeniowe nie są wprawdzie wrażliwe na chlorki, jak np. warzywa wczesnowiosenne, fasola, ogórek czy cebula, za to źle znoszą zasolenie, o czym warto pamiętać. Ustalenie optymalnego programu nawożenia dla korzeniowych, podobnie jak innych upraw warzywniczych, powinno odbywać się na podstawie analizy zasobności gleby. Do nawożenia warzyw korzeniowych warto sięgnąć po nawozy z linii Elplon.
ViBox Odżywienie
Układając plan nawożenia warto pamiętać o specyficznych wymaganiach pokarmowych warzyw korzeniowych. Szczególne wymagania tej grupy polegają na wysokim zapotrzebowaniu na takie mikroelementy, jak bor, cynk i miedź, których niedobór wiąże się ze słabszym wzrostem i niższym plonowaniem. Warto pamiętać, że niedobór mikroelementów czasem trudno jest wychwycić przed zbiorem – np. niedobór boru w marchwi może się objawić w postaci ciemnych plam, widocznych dopiero po około godzinie od umycia, które sprawiają, że cały plon traci wartość handlową. Elementem prawidłowej agrotechniki jest więc dostarczenie boru oraz innych mikroskładników wcześniej, w okresie wegetacji.
Dla gatunków borolubnych Elvita poleca pakiet ViBox Odżywienie, łączący w sobie dwa preparaty: biostymulator oparty na aminokwasach i wysoko skoncentrowany nawóz mikroelementowy. Aminokwasy poprawiają transport i wykorzystanie składników odżywczych w roślinie, dlatego biostymulator zwiększa przyswajalność zawartego w pakiecie nawozu, dostarczającego roślinom bor, cynk, mangan i molibden. W warzywach korzeniowych I zabieg przeprowadza się już w fazie 4–8 liści, co zapewnia pozytywny wpływ na rozwój i plonowanie oraz gwarantuje ochronę przed wystąpieniem chorób fizjologicznych.
Elvita Korzeniowe
Dolistny, wysoko rozpuszczalny nawóz mineralny opracowany został przez ekspertów Elvity specjalnie po kątem wymagań pokarmowych warzyw korzeniowych. Aplikowany w momencie, kiedy rozpoczyna się budowa plonu, ma pozytywny wpływ na jego wielkość i jakość. Zawiera m.in. ważny w tym okresie potas, odpowiadający za gromadzenie się cukrów, lepsze wybarwienie korzeni i pozytywnie wpływający na stan naci.
W ysoka zawartość potasu w Elvita Korzeniowe uzupełniona została o odpowiednio skomponowane mikroelementy, takie jak żelazo, bor, miedź i cynk, dostarcza więc niezbędnych składników w pożądanych ilościach, zapobiegając potencjalnym niedoborom. Elvita Korzeniowe przeznaczony jest do stosowania od początku fazy grubienia korzenia, w 2–3 zabiegach, w dawce 2–5 kg/ha.