www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. uprawy polowe
  6. /
  7. oleiste
  8. /
  9. Dlaczego rzepak nie sypał?

Dlaczego rzepak nie sypał?

Dlaczego rzepak nie sypał?

Zbiory rzepaku dobiegają końca już w całym kraju, więc jest to idealny moment na podsumowanie sezonu wegetacyjnego. Dopiero podczas zbioru, widzimy realny efekt naszej całorocznej pracy nad prowadzeniem plantacji rzepaku ozimego, który bez wątpienia jest jedną z najbardziej pracochłonnych roślin w klasycznym płodozmianie.

Patrząc przez pryzmat przebiegu pogody, zarówno suma opadów atmosferycznych, jak i warunki termiczne były w tym sezonie korzystne dla rzepaku ozimego. Mimo to plony okazały się mniejsze, niż zapowiadały się w maju bądź czerwcu. Dlaczego nastąpił spadek oczekiwanego plonu oraz jak prowadzić plantacje już od jesieni, tak żeby uniknąć rozczarowania podczas żniw?

Tegoroczny sezon pokazał, jak ważna jest ochrona fungicydowa i to już od jesieni. Mimo iż plantacje rokowały bardzo dobrze, to jednak w większości wypadków nie przełożyło się na plony. Dopiero po zbiorze, oceniając ścierń, na większości plantacji było widać ogromne porażenie chorobami, w których należy upatrywać przyczyny spadku plonów.

Podczas lustracji plantacji rzepaku można było zauważyć porażenie głównie dwoma chorobami – zgnilizny twardzikowej oraz suchej zgnilizny kapustnych. Ta druga jest doskonale widoczna, na pozostawionym rzepaczysku. Wielu rolników błędnie podchodzi do zwalczania wyżej wymienionych chorób, twierdząc, że zabieg na płatek był wykonany terminowo, w związku z tym rzepak został dobrze ochroniony. Należy jednak pamiętać, że zwalczanie suchej zgnilizny należy rozpocząć już na jesieni, bo to właśnie jesienne infekcje są znacznie groźniejsze, niż wiosenne. Ostatnio bardzo głośno mówi się, o jesiennej regulacji rzepaku, rekomendując przy tym gotowe produkty. Nie możemy zapominać o tym, że tak samo ważne, jak nie ważniejsze jest to, żeby jeszcze jesienią wykonać zabieg przeciw suchej zgniliźnie kapustnych, która może powodować spadek plonu nawet do 70%! Rozwiązaniem, które zabezpiecza rzepak przed występowaniem suchej zgnilizny jest Repax Primier. Jest to pakiet fungicydowo-odżywczo-regulujący, który zastosowany w fazie 4-6 liścia zapewnia kompleksową ochronę podczas jesiennej wegetacji rzepaku.

Wraz z wiosennym ruszeniem wegetacji nadal należy obserwować rośliny pod kątem presji patogenów. Kolejnym krokiem będzie regulacja pokroju rośliny oraz zabezpieczenie przed chorobami. Podczas wydłużania się pędu głównego zastosowanie Repaxu Bravis zapewni ochronę przed szarej pleśni, czerni krzyżowych oraz będzie dobrze wkomponowaną kontynuacją ochrony przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych, z którą to należy walczyć już od jesieni. Oprócz ochrony grzybowej pakiet działa regulująco- hamuje dominacje pędu głównego. Dzięki temu rośliny są wyrównane oraz posiadają więcej plonotwórczych pędów bocznych. Wiosenna regulacja niesie ze sobą wiele korzyści, ale jedną z nich należy szczególnie rozwinąć, a jest nią równomierne kwitnienie.

W przypadku równomiernego kwitnienia, a więc i opadania płatków rzepaku, jesteśmy w stanie precyzyjniej ochronić rośliny podczas wykonywania kolejnego zabiegu funicydowego. Zabieg „na płatek” ma głównie na celu zwalczanie zgnilizny twradzikowej, czyli najgroźniejszej choroby w tym okresie wegetacji. Repax Fort to trzyskładnikowe rozwiązani fungicydowe, które działa wyniszczająco i zabezpieczająco. Wydłuża on okres zieloności łanu, dzięki czemu obniża ryzyko obniżenia plonu, przez spadek MTN. Zabieg na płatek jest tak samo ważny jak dwa wcześniejsze, ponieważ zaniechanie któregoś z nich jest, z założenia, stratą dla plantatora.

Rzepak ozimy jest rośliną, która ma duży potencjał, ale plantacje należy prowadzić w bardzo staranny sposób. Zaniechanie któregoś z wyżej opisanych zabiegów powoduje duże straty w plonie. Pamiętać należy, aby każdy z zabiegów agrotechnicznych był terminowy i został przeprowadzony z odpowiednio dobranymi środkami ochrony roślin.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się