www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. oleiste
 8. /
 9. Co będzie zagrażało rzepakowi w okresie kwitnienia?

Co będzie zagrażało rzepakowi w okresie kwitnienia?

Co będzie zagrażało rzepakowi w okresie kwitnienia?


Kwitnienie rzepaku to bardzo specyficzny okres – ostatnia prosta przed zbiorami, która w znacznym stopniu decyduje o wielkości plonu. Wówczas z reguły wykonuje się ostatnie zabiegi chemiczne. Najczęściej mają na celu zwalczanie lub zabezpieczenie przed takimi agrofagami jak:

 • Zgnilizna twardzikowa Sclerotinia sclerotiorum
 • Czerń krzyżowych Alternaria spp.
 • Szara pleśń Botryotinia fuckeliana
 • Chowacz podobnik Ceutorhynchus assimilis
 • Pryszczarek kapustnik Dasyneura brassicae
Do zwalczania w/w agrofagów sprawdzonym rozwiązaniem jest pakiet ŻePak Płatek Plus. Jest to gotowe rozwiązanie całkowicie zwalczające choroby łuszczyn i łodyg, szczególnie skutecznie zgniliznę twardzikową. Wszystko dzięki nowatorskiemu połączeniu fungicydów oraz wcześniejszemu terminowi stosowania. Ponadto pakiet zapewnia skuteczne, długotrwałe zwalczanie szkodników łuszczynowych, dzięki czemu nasiona i łuszczyny nie są uszkodzone, co przekłada się na mniejsze ich straty. ŻePak Płatek Plus przedłuża także efekt zieloności, co wpływa na zwiększenie plonowania. Rzepak jest dłużej zielony i dzięki temu lepiej nalewa nasiona, tym samym zwiększa ich masę.

Zgnilizna twardzikowa w zeszłym sezonie siała spustoszenie na wielu polach. Warto w tym roku rozważyć wykonanie zabiegu nieco wcześniej, 4 – 5 dni przed standardowym terminem, przy użyciu pakietu ŻePak Płatek Plus. Wówczas fungicyd znajduje się w roślinie i nie pozwala chorobie infekować. Jeśli natomiast infekcja jeszcze nie wystąpiła, zabezpiecza przed jej rozwinięciem się.

Ściernisko zainfekowane zgnilizną twardzikową - sierpień 2018


Zgnilizna twardzikowa infekując łodygę, zapycha wiązki przewodzące co powoduje przedwczesne zasychanie roślin. Ponadto sklerocja zanieczyszczają nasiona podczas zbioru, pozostając częściowo w resztkach pożniwnych są źródłem infekcji w rzepaku w kolejnych latach.


Czerń krzyżowych atakuje praktycznie we wszystkich fazach rozwojowych. Najbardziej optymalnymi warunkami do jej rozwoju są temperatury między 20 – 25oC przy wysokiej wilgotności gleby i powietrza.


Szara pleśń to choroba mogąca atakować wszystkie organy: łodygę, liście oraz łuszczyny praktycznie we wszystkich fazach rozwojowych. Infekcjom sprzyja wysoki udział rzepaku w płodozmianie oraz umiarkowane temperatury 10 – 18oC przy wysokiej wilgotności.

Chowacz podobnik uszkadza młode łuszczyny. Powoduje nierównomierne dojrzewanie nasion i osypywanie się łuszczyn. Dodatkowo uszkodzenia jakie powoduje sprzyjają wystąpieniu infekcji chorobotwórczych. Próg szkodliwości to 1 owad na 1 roślinie.


Pryszczarek kapustnik jest nawet bardziej niebezpieczny niż chowacz podobnik. Samica składa jaja do wnętrza łuszczyny z czego wylęga się od 5 do 100 larw, które potrafią zniszczyć wszystkie nasiona. Dodatkowo zaatakowane łuszczyny osypują się.Najgroźniejszą chorobą w okresie kwitnienia jest niewątpliwie zgnilizna twardzikowa. Boleśnie przekonali się o tym rolnicy uprawiający rzepak w zeszłym sezonie, gdzie na ogromnej ilości plantacji choroba ta obniżyła plonowanie. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na zwalczanie tej choroby.
 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się