www.elvita.com.pl
  1. ELVITA
  2. /
  3. Doradztwo
  4. /
  5. warzywa
  6. /
  7. pozostałe
  8. /
  9. Chlor – nie dla upraw wrażliwych

Chlor – nie dla upraw wrażliwych

Chlor – nie dla upraw wrażliwych

Rośliny uprawne wykazują zapotrzebowanie na 13 pierwiastków chemicznych, niezbędnych, aby mogły w prawidłowy sposób przejść cały cykl rozwojowy. Poszczególne składniki pokarmowe spełniają szereg określonych funkcji. Jedne mają charakter budulcowy, natomiast innym przypisuje się działania regulujące.

W grupie mikroelementowej należy zwrócić uwagę na chlor – Cl-. Przypuszcza się, że chlor zwiększa pobieranie manganu oraz wpływa ograniczająco na rozwój patogenów wywołujących wiele chorób, w tym m.in. zgorzel podstawy źdźbła czy fuzariozy. Kolejną funkcją omawianego pierwiastka jest jego wpływ na fotosyntezę oraz gospodarkę wodną roślin; wraz z potasem odpowiada on za prawidłowe uwodnienie komórek roślinnych.

W środowisku glebowym związki chloru są szeroko rozpowszechnione, stąd trudno o dostrzeżenie niedoborów tego składnika na roślinach. Dostępność wynika z dobrej mobilności oraz z ciągłego wprowadzania tego mikroelementu za sprawą nawozów mineralnych oraz wody opadowej. Wpływa to na ogólną kondycję roślin – w zależności od tolerancji poszczególnych gatunków na obecność tego pierwiastka. Wyróżniamy rośliny chlorolubne, które pozytywnie reagują na zawartość tego składnika w roztworze glebowym (należą do nich: seler, boćwina, buraki cukrowe oraz pastewne). Kolejną grupą są rośliny tolerujące chlorki, w wśród nich zboża, kukurydza oraz rzepak. Ostatnią grupą reagującą na zawartość chloru w glebie są rośliny wrażliwe na ten pierwiastek. Zaliczamy do nich rośliny uprawiane pod osłonami, w tym warzywa psiankowate, cebulę oraz pozostałe rośliny ozdobne. W celu wykluczenia niekorzystnego oddziaływania związków zawierających chlor w uprawie roślin wrażliwych zaleca się stosowanie nawozów, które są bezpieczne dla roślin uprawnych.

Jednym z zalecanych nawozów przedsiewnych, zawierającym podstawowe makroelementy, jest Elplon bezchlorkowy 12-12-15+S+Zn. Nawóz charakteryzuje się wyrównaną granulą oraz dobrą rozpuszczalnością, pozwalającą na prawidłowe zaopatrywanie roślin w składniki pokarmowe. Omawiany nawóz typu NPK został wzbogacony siarką, której obserwujemy pogłębiający się deficyt na przestrzeni ostatnich lat oraz cynkiem, mikroskładnikiem wspomagającym prawidłowy rozwój systemu korzeniowego

Kolejnym nawozem w ofercie jest nawóz przedsiewny o wysokiej koncentracji potasu oraz siarki, przeznaczony pod uprawy wrażliwe na chlorki, o nazwie Elplon Ekspres, zawiera potas (K2O – 51,5%) oraz siarkę (S – 18,1%).

Nowością w ofercie jest linia Hydrovita – specjalistyczne nawozy przeznaczone do fertygacji, wolne od związków sodu i chlorków. Charakteryzuje je wysoka jakość i bardzo dobra rozpuszczalność oraz dopasowanie poszczególnych nawozów do wymagań pokarmowych uprawianych roślin.

W ramach przestrzegania dobrej praktyki rolnej każdy z producentów wykorzystujących nawozy mineralne oraz organiczne jest zobligowany do ustalenia dawki nawozowej w oparciu o zawartość składników pokarmowych w glebie, kategorię agronomiczną gleby oraz potrzeby pokarmowe poszczególnych gatunków roślin.

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się