W sadach jabłoniowych poziom składników odżywczych dostępnych dla drzew jesienią ma ogromny wpływ na gromadzenie substancji zapasowych na rok następny. Dlatego tuż po zbiorach, powinno się zadbać o prawidłowy poziom mikroelementów, głównie boru i cynku.
Jesień w sadach to czas intensywnych przemian fizjologicznych, polegających na różnicowaniu się pąków kwiatowych i liściowych. Pąki tworzą się na przełomie sierpnia i września, a ich rozwój trwa do późnej jesieni. Właściwe zaopatrzenie w składniki pokarmowe w tym okresie jest więc bardzo istotne, ponieważ zadecyduje o jakości i wielkości plonu, a w efekcie o opłacalności produkcji.
Cynk odpowiada za mrozoodporność roślin oraz odgrywa istotną rolę w fazie generatywnej, wpływa na prawidłowy rozwój owoców i nasion. Bor natomiast odpowiada za wzrost łagiewki pyłkowej, kiełkowanie pyłku, jest niezbędny w tworzeniu struktur ścian komórkowych, ponadto bierze udział w metabolizmie. Skutkiem niedoboru ww. mikroelementów są małe, niekształtne owoce – jabłka z niedostatecznie odżywionych jabłoni są popękane i niesmaczne. Dodatkowo deficyt cynku prowadzi do silnego skrócenia międzywęźli, czyli tzw. choroby rozetowej lub choroby małych liści.
Nawożenia powinno zostać przeprowadzone w terminie, kiedy liście są jeszcze aktywne, a powierzchnia asymilacyjna pozwala na przyswojenie dostarczanego składnika. Ze względu na ryzyko wystąpienia przymrozków zaleca się wykonanie zabiegu w terminie do ok. dwóch tygodni po zbiorze. Zabieg po przymrozkach, kiedy liście zaczną opadać, ma znacznie ograniczoną skuteczność.
Eksperci firmy Elvita rekomendują zastosowanie preparatów Elvita Cynk i Elvita Bor, które uzupełnią niedobory oraz pozwolą na właściwe zaopatrzenie drzew w ww. mikroelementy. Najlepsze efekty wykazują w zastosowaniu profilaktycznym w dawce Elvita Cynk 0,75–2 l/ha i Elvita Bor 1,5 l/ha.