www.elvita.com.pl
 1. ELVITA
 2. /
 3. Doradztwo
 4. /
 5. uprawy polowe
 6. /
 7. zboża
 8. /
 9. Wiosenne uderzenie w chwasty

Wiosenne uderzenie w chwasty

Wiosenne uderzenie w chwasty

Aktualnie rolnicy podejmują wiele ważnych decyzji, dotyczących wiosennego nawożenia, doboru środków ochrony roślin i odmian pod zasiewy roślin jarych. W zbożach ozimych jednym z pierwszych wiosennych zabiegów chemicznych będzie zwalczanie chwastów. Jest to podyktowane tym, że większość plantacji nie została odchwaszczona jesienią.

Przy wyborze herbicydu dobrze jest wziąć pod uwagę:

 • spektrum zwalczanych chwastów,
 • zakres temperatur, w jakich będzie działał środek,
 • możliwość mieszania z innymi komponentami.
Do bardziej uciążliwych chwastów w zbożach ozimych należą chwasty zimujące, zarówno jednoliścienne, takie jak miotła zbożowa, jak i dwuliścienne, takie jak: chaber bławatek, przytulia czepna czy chwasty z rodziny krzyżowych. W tym sezonie ich presja może być większa z uwagi na długo trwającą wegetację jesienną, która wspomogła rozwój zbóż, ale również pomogła chwastom.

Z uwagi na konieczność zwalczania wiosną kompletu chwastów dwuliściennych, przy doborze preparatu warto przyjrzeć się spektrum jego działania. Istotne jest, aby było jak najszersze, ponieważ to zagwarantuje większą pewność skutecznego oczyszczenia pola. Należy zwrócić uwagę, czy wybrany herbicyd działa na takie gatunki, jak: chaber bławatek, przytulia czepna, chwasty krzyżowe, mak polny (z zimujących), jak i komosa biała czy chwasty rumianowate (ze wschodzących wiosną).

Skuteczność wiosennego odchwaszczania zależy w dużej mierze od przebiegu temperatur przed i po zabiegu. W tym okresie nierzadko występują dość nagłe spadki temperatur, które osłabiają działanie herbicydów. Rolnicy dobrze pamiętają taki przebieg pogody z sezonu 2016, kiedy w kwietniu występowały przymrozki, a „okna pogodowe” na wykonanie zabiegów były krótkie. Przyczyniło się to do osłabienia działania herbicydów.

Planując wiosenne odchwaszczanie warto rozważyć zastosowanie najnowszego zestawu herbicydowego firmy Elvita Areapak Bławatek. Jest to zestaw herbicydowy, zwalczający chwasty dwuliścienne w pszenicy ozimej. Opracowano go z myślą o wysokiej skuteczności oraz rozwiązaniu sprawdzającym się w wymagających warunkach atmosferycznych. Dobra mieszalność zestawionych środków z szybkim efektem chwastobójczym to składowe niezbędne do osiągnięcia pełnego sukcesu na etapie wiosennego odchwaszczania – tym wszystkim cechuje się zestaw chwastobójczy Areapak Bławatek.

 

Przewiń do góry
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych.
Dalsze korzystanie z tej strony bez zmiany preferencji dotyczących cookies oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Zgadzam się